Tijdlijn Theater:2008

Uit TheaterEncyclopedie
Ga naar: navigatie, zoeken


2008: Ivo van Hove breekt met Romeinse Tragedies (bij Toneelgroep Amsterdam) internationaal door op Festival d'Avignon

In het seizien 2006-2007 maakt regisseur Ivo van Hove bij Toneelgroep Amsterdam (TA) de zes uur durende multimediavoorstelling Romeinse Tragedies. Romeinse Tragedies is een samenvoeging van drie tragedies van Shakespeare: Coriolanus, Julius Caesar en Caesar en Cleopatra, Shakespeares meest politieke stukken. Van Hove heeft daarbij de oorlogsscènes weggelaten, en concentreert zich op het politieke spel om de macht. Shakespeare wordt op een zeer hedendaagse manier gebracht: politici in scherp gesneden pakken lopen in een strak modern decor, waartussen cameramannen vrijelijk bewegen. Er zijn nieuwsflitsen à la Nova of CNN, er is een lichtkrant die niet alleen historische achtergrond geeft, maar ook aankondigingen doet: ‘nog vijf minuten tot de dood van Caesar’, en net als bij het eerdere Opening Night kun je als toeschouwer kiezen waar je naar kijkt: het hele toneel, of de live close-ups op de schermen. Daarnaast kun je je in deze theatermarathon vrij bewegen tussen zaal, balkon en het toneel. Er is geen vaste pauze, en er zijn doorlopend kleine gerechten en drankjes verkrijgbaar op het toneel.

Het multimediaspektakel wordt goed onthaald door pers en publiek. Men is zeer te spreken over de indrukwekkende samenwerking tussen scenograaf Jan Versweyveld en Van Hove. Ook de acteurs worden geroemd. Chris Nietvelt wint de Theo d'Or 2008, Frieda Pittoors wordt genomineerd voor de Colombina 2008, en de hele voorstelling wordt genomineerd voor de Toneel Publieksprijs 2007-2008.

In 2007 staat Romeinse Tragedies in Avignon, en wordt daar zeer enthousiast onthaald. Ivo van Hove is internationaal doorgebroken: in seizoen 2008-2009 staat Romeinse Tragedies in Wenen, Braunschweig, Avignon en Antwerpen en in seizoen 2009-2010 is de voorstelling te zien in Londen, Polen en Canada.