Canon:1964 - Olga de Haas is de ster op de Anna Pavlova-herdenking van Het Nationale Ballet

Uit TheaterEncyclopedie
Ga naar: navigatie, zoeken
NB: De onderstaande tabel is alleen zichtbaar voor beheerders van de TE en dient voor het semantisch vastleggen van een op deze pagina betrekking hebbende "Gebeurtenis" (plus bijbehorende info) op een "Tijdlijn"; de gebeurtenis en bijbehorende informatie kan zo (o.a.) weergegeven worden in de "slides" van een tijdlijn.



Gebeurtenis
Titel: Olga de Haas is de ster op de Anna Pavlova-herdenking van Het Nationale Ballet
Afbeelding: media:Repetitiefoto s Het Nationale Ballet 163956.jpg
Datum: 1964-01-21
Beschrijving: Het vormt de grote doorbraak voor de danseres
Tijdlijn(en): Tijdlijn Dans
Perso(o)n(en): Olga de Haas, Anna Pavlova
Productie(s): Valse - Het Nationale Ballet - 1964-01-21
Gezelschap(pen): Het Nationale Ballet
Theater(s): Stadsschouwburg (1894), Amsterdam

Olga de Haas is de ster op de Anna Pavlova-herdenking van Het Nationale Ballet

Tijdens de (openbare) afscheidsles van choreografe Orlowskaja, met onder andere Olga de Haas.

In seizoen 1963-1964 organiseert Het Nationale Ballet, onder de artistieke leiding van Sonia Gaskell, een Pavlova-herdenking. De voorloper van Het Nationale Ballet, het Nederlands Ballet, heeft een aantal keer een dergelijke avond georganiseerd als eerbetoon aan de Russische prima ballerina Anna Pavlova. De Pavlova herdenking bij Het Nationale Ballet op 21 januari 1964 wordt samengesteld door balletmeester Natalja Orlovskaja, die op uitnodiging van Sonia Gaskell twee keer als gastdocent werkt met de dansers van Het Nationale Ballet.

De Pavlova-herdenking bestaat uit succesnummers uit het Russische balletrepertoire, zoals de door Michel Fokine speciaal voor Anna Pavlova gemaakte solo De stervende zwaan, gedanst door Maria Koppers, en George Balanchines versie van de pas de dix uit Raymonda.

Het hoogtepunt van de avond is de speciaal voor dit programma gecreëerde lyrische pas de deux Valse, gedanst door Olga de Haas en Simon André. De reacties van zowel publiek als pers zijn zeer positief over het hele programma, maar met name over Olga de Haas en Simon André. Deze pas de deux is de grote doorbraak van Olga de Haas die het volgende seizoen, op twintigjarige leeftijd, bevorderd wordt tot eerste soliste.