Tijdlijn Muziektheater:2010 (2)
2010: Onder regie van Dick Hauser maken Egon Kracht (muziek) en Jeroen van Merwijk (libretto) de Judas Passion
In 2005 wordt het Evangelie van Judas ontdekt, een tekst uit de derde eeuw na Christus. Hierin is Judas niet de verrader zoals bekend is uit de Bijbel, maar wordt hier afgeschilderd als de meest nobele van de discipelen van Jezus Christus. Jeroen van Merwijk maakt voor de voorstelling Judas Passie zijn eigen bewerking van dit evangelie, waarin bescheiden wordt verwezen naar de Passies van Bach. Egon Kracht schrijft de muziek met elementen uit verschillende muziekstijlen.
Dat het allemaal anders is dan men gewend is, blijkt bijvoorbeeld uit de kus. Als toeschouwer ben je gewend aan de Judas kus, hier echter is het Jezus die Judas kust. En de muziek is - in plaats van klassiek - jazzy en heeft soms hitpotentie. Dick Hauser maakt er met de regie en semi-concertante opvoering van. De zangers hebben allen een andere achtergrond, waardoor de muziek soms een wat schurende samenklank krijgt. Zo wordt Jezus gespeeld door Maarten Engeltjes, een klassiek geschoolde counter tenor. Judas wordt vertolkt door acteur Frans van Deursen, die een minder geschoolde zangstem heeft. In een duet horen we zodoende een blues tegenover een koraalmelodie.
Op 25 februari 2010 gaat de Judas Passion in première in het Zaantheater. Nederland heeft nu zijn eigen alternatief voor de Mattheus en de Johannes Passie. Een loflied op de liefde en de vriendschap.