Uit TheaterEncyclopedie
Ga naar: navigatie, zoeken
UploadenAfbeeldingDef.png
NaamJane Lord
Geboortedatum1961
Geboorteplaats Californië
BeroepDanser, Docent
DisciplineDans
TrefwoordenBallet

Jane Lord (1961) is een Amerikaanse balletdanseres die in 1979 haar lange en succesvolle loopbaan als danseres bij Het Nationale Ballet begon, aansluitend op haar opleiding aan The National Ballet School te Canada. Zij zou haar actieve loopbaan als danser uiteindelijk in 2000 afsluiten.

Jane kreeg al snel in haar carrière belangrijk en grote rollen o.a. danste zij nog als Corps de Ballet Giselle met Clint Farha als Prins Albrecht en Julia in de herinstudering van Rudi van Dantzigs Romeo en Julia in de 1984 in theater Carré. Zij werd uiteindelijk in 1990 bevorderd tot eerste solist. Zij danste vervolgens verder hoofdrollen in Assepoester, Het Zwanenmeer, in het Balanchine repertoire en in een groot aantal nieuwe balletten van Hans van Manen, Toer van Schayk en Rudi van Dantzig.

Gedurende haar loopbaan was zij een veelgevraagde gast op Balletgala's in Berlijn, Hamburg, Reggio Emilia, Florence, Boedapest, Montreal, Moskou en St. Petersburg.

Vanaf 2001 is Jane een veelgevraagd gastdocent bij o.a. de Henny Jurriëns Stichting, Scapino Ballet Rotterdam, Het Internationaal Danstheater en het Danshuis Haarlem. Zij is thans verbonden aan de Nationale Balletacademie van de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten en daarvoor was gaf zij les aan de balletopleiding van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Daarnaast werkt Jane sinds 2006 als Sales Representative voor dansschoeisel van Capezio in Nederland en België.

Voorts is zij vanaf najaar 2011 begonnen als coördinator van het Scouting & Outreach Programme bij de Nationale Balletacademie, om de samenwerking met Het Nationale Ballet en balletscholen in Nederland een impuls te geven.


Jane Lord heeft bijgedragen aan 52 productie(s).

Jane Lord heeft gewerkt in de volgende functies:


Het gehele overzicht van voorstellingen waaraan Jane Lord heeft meegewerkt, voor zover geregistreerd in de Theaterencyclopedie:

NB: Bij de carrièreoverzichten zijn de voorstellingen gekoppeld aan de premièredatum. Het kan echter voorkomen dat personen niet aan de première meewerkten, maar pas later bij de voorstelling betrokken raakten.

Curriculum Vitae Theatrum
Productie Functie Producent Seizoen Premièredatum In choreografie van
Les sylphides Uitvoerende Het Nationale Ballet 1961/1962 30 oktober 1961 Michel Fokine
De groene tafel Uitvoerende Het Nationale Ballet 1983/1984 29 mei 1965 Kurt Jooss
Monument voor een gestorven jongen Uitvoerende Holland Festival 1964/1965 19 juni 1965 Rudi van Dantzig
Le corsaire Uitvoerende Het Nationale Ballet 1965/1966 28 september 1965 Marius Petipa
Romeo en Julia Uitvoerende Het Nationale Ballet 1966/1967 16 februari 1967 Rudi van Dantzig
Romeo en Julia (nieuwe versie) Uitvoerende Het Nationale Ballet 1974/1975 19 december 1974 Rudi van Dantzig, Wendy Vincent Smit (assistent), Ger Visser (schermscènes)
Symfonie in C Uitvoerende Het Nationale Ballet 1975/1976 12 februari 1976 George Balanchine
Four Schumann Pieces Uitvoerende Holland Festival 1975/1976 5 juni 1976 Hans van Manen
Ginastera Uitvoerende Holland Festival 1975/1976 5 juni 1976 Rudi van Dantzig
Giselle Uitvoerende Het Nationale Ballet Seizoen 1 9 juni 1977 Peter Wright, Marius Petipa
Einlage Uitvoerende Het Nationale Ballet 1979/1980 16 januari 1980 Hans van Manen
Sonate di Scarlatti Uitvoerende Het Nationale Ballet 1980/1981 8 april 1981 Peter Martins
The Sleeping Beauty - Marius Petipa Uitvoerende Het Nationale Ballet 1980/1981 2 juli 1981 Peter Wright, Marius Petipa
La Jolla Uitvoerende Het Nationale Ballet 1981/1982 23 september 1981 Jan Linkens
Onder mijne voeten Uitvoerende Het Nationale Ballet 1981/1982 10 december 1981 Rudi van Dantzig
Theme and Variations Uitvoerende Het Nationale Ballet 1981/1982 24 december 1981 George Balanchine
Pianovariaties IV (Pose) Uitvoerende Het Nationale Ballet 1982/1983 20 oktober 1982 Hans van Manen
Jonge sterren van de dans Uitvoerende Het Nationale Ballet 1982/1983 14 januari 1983 Diverse choreografen
The Four Temperaments - George Balanchine Uitvoerende Het Nationale Ballet 1982/1983 14 april 1983 George Balanchine
Ik hou gewoon m'n adem in Uitvoerende Het Nationale Ballet 1982/1983 3 juni 1983 Rudi van Dantzig
In And Out Uitvoerende Het Nationale Ballet 1982/1983 3 juni 1983 Hans van Manen
De lof der zotheid Uitvoerende Het Nationale Ballet 1983/1984 27 oktober 1983 Rudi van Dantzig
Rodin Uitvoerende Het Nationale Ballet 1983/1984 28 februari 1984 Leonid Jakobson
Bits and Pieces Uitvoerende Het Nationale Ballet 1983/1984 2 juni 1984 Hans van Manen
Study for Strings Uitvoerende Het Nationale Ballet 1984/1985 19 juni 1985 Barbara Leach
7e Symfonie Uitvoerende Het Nationale Ballet 1985/1986 15 maart 1986 Toer van Schayk
Afzien Uitvoerende Het Nationale Ballet 1985/1986 28 maart 1986 Rudi van Dantzig
Zoals Orpheus Uitvoerende Het Nationale Ballet 1986/1987 23 september 1986 Toer van Schayk
Before Nightfall Uitvoerende Het Nationale Ballet 1986/1987 13 februari 1987 Nils Christe
Assepoester Uitvoerende Het Nationale Ballet 1986/1987 15 april 1987 Frederick Ashton
Shamrock Uitvoerende Het Nationale Ballet 1987/1988 15 oktober 1987 Carolyn Carlson
Het zwanenmeer Uitvoerende Het Nationale Ballet 1987/1988 31 maart 1988 Rudi van Dantzig, Toer van Schayk
Verschuiven van tonelen Uitvoerende Het Nationale Ballet 1988/1989 12 november 1988 Toer van Schayk
Zoals Orpheus Uitvoerende Het Nationale Ballet 1988/1989 7 december 1988 Toer van Schayk
Symphonic Variations Uitvoerende Het Nationale Ballet 1989/1990 18 oktober 1989 Frederick Ashton
Going from Point A... Uitvoerende Het Nationale Ballet 1989/1990 14 november 1989 Wim Broeckx
Requiem Uitvoerende Het Nationale Ballet 1989/1990 15 juni 1990 Toer van Schayk
Social Dances Uitvoerende Het Nationale Ballet 1990/1991 12 oktober 1990 Jan Linkens
Zonder titel Uitvoerende Het Nationale Ballet 1992/1993 17 januari 1993 Robert Bell
The Ruins of Time Uitvoerende Het Nationale Ballet 1992/1993 19 maart 1993 Wayne Eagling
DeepField Line Uitvoerende Het Nationale Ballet 1992/1993 17 juni 1993 Laurie Booth
La Bayadère akte III: Rijk der schimmen Uitvoerende Het Nationale Ballet 1993/1994 11 februari 1994 Marius Petipa
La Bayadère akte III: Rijk der schimmen Uitvoerende Het Nationale Ballet 11 februari 1994 Marius Petipa
Amphitheater Uitvoerende Het Nationale Ballet 1994/1995 22 oktober 1994 Toer van Schayk
Blue Field Uitvoerende Het Nationale Ballet 1994/1995 23 februari 1995 Ted Brandsen
No Exit Uitvoerende Het Nationale Ballet 1994/1995 19 mei 1995 Kevin Cregan
Notenkraker en muizenkoning Uitvoerende Het Nationale Ballet 1996/1997 13 december 1996 Wayne Eagling, Lev Ivanov, Toer van Schayk
Ostinato Uitvoerende Het Nationale Ballet 1996/1997 24 mei 1997 Kevin Cregan
Fantasie 1841 Uitvoerende Het Nationale Ballet 1997/1998 6 september 1997 Toer van Schayk
De bewerking van het stof Uitvoerende Het Nationale Ballet 1997/1998 15 juni 1998 Toer van Schayk
Grand Finale Uitvoerende Dansgroep Krisztina de Châtel 1999/2000 17 maart 2000 Krisztina de Châtel
Access All Areas Uitvoerende Het Nationale Ballet 1999/2000 6 juli 2000 Ashley Page, Redha Benteifour

Prijzen en onderscheidingen

  • In 1984 werd Jane Lord onderscheiden met de aanmoedigings prijs van de Stichting Vrienden van Het Nationale Ballet
  • In 1992 werd zij genomineerd voor de Gouden Theaterdans prijs van de VSCD
  • In 2000 kreeg zij de Duval Leroy Oeuvre Prijs
  • In 2001 ontving zij de Prijs van verdienste van de Stichting Dansersfonds '79

Bronnen