Door toenemende aanvallen van bots op de website is het mogelijk dat pagina’s langzamer of niet goed laden. Er wordt gewerkt aan een oplossing.

Voor vragen zijn we bereikbaar via Discord.
Uit TheaterEncyclopedie
Ga naar: navigatie, zoeken


Geenaffichegevonden.png

TitelHet spookhuis
Oorspronkelijke titelGoena-goena
ProducentN.V. Vereenigd Rotterdamsch-Hofstad Tooneel
Disciplinetoneel
Premièredatum22 november 1931
Seizoen1931/1932
LocatieGroote Schouwburg, Rotterdam
Productierecord (Axiell)Catalogus Theatercollectie
PermalinkPermanente link naar deze pagina. Gebruik ctrl-click om de link te kopiëren.<br> Het complete adres is: <br> <code>theaterencyclopedie.nl/id/01944072-bad2-712d-97d5-bcd4e68e2f73</code> - xmlSemantische informatie in XML. - jsonSemantische informatie in JSON. - rdfGestructureerde informatie in RDF/XML-formaat
Afbeelding(en) uploaden namens en met toestemming van de auteur

Het spookhuis is de titel van een vrolijk spel van een Mysterievollen Indischen Nacht in drie bedrijven van Henri van Wermeskerken

Context

De eerste voorstelling werd gespeeld onder de titel Goena Goena in Soerabaja in 1917 (door amateurs) - later in Nederland vanaf 27-04-1918 werd het stuk gespeeld bij het N.V. Het Hofstad Tooneel met o.a. Cor Ruys

Betrokkenen

De onderstaande personen hebben een (in)directe bijdrage geleverd aan de realisatie van de theaterproductie (in voorkomende gevallen op basis van- of uitgaande van een bestaand werk). Aanvullingen zijn welkom.

Auteurs en makers

NB: Op dit moment worden specificaties (bijv. 'assistent', 'dialogen', 'ontwerp') nog niet meegenomen vanuit de premièredatabase. Deze informatie is op te vragen via de Theatercollectie.

Aan de realisatie van deze productie hebben meegewerkt:




    Rolverdeling en uitvoerenden

    NB: De rolbenamingen zijn veelal direct overgenomen zoals in het originele programmaboekje vermeld, en kunnen zodoende verouderde termen bevatten. Zie ook deze pagina.

    Louis Gimberg: Mr. Proper
    Wilhelmina Schwab-Welman: Mevrouw Proper
    Ton van Otterloo: Thijs, hun zoon
    Ceesje Speenhoff: Non, hun dochter
    Enny Heymans-Snijders: Oma (Tjang), de Moeder van Mevrouw Proper
    Louis van Gasteren: Dr. Hissink
    Willem Huysmans: Bergmeyer, Commissaris van Politie
    Figuratie: Kassan, Inlandsche bediende

    NB. In de voorstelling van 13 december 1931 te Leiden was er een gastrol voor Ellen Durieux


        Vastlegging



        Trivia

        • 13 December 1931 is een drukke dag voor het N.V. Vereenigd Rotterdamsch-Hofstad Tooneel: in Den Haag een matinée én een avondvoorstelling van Pariser Platz 13 en in Rotterdam doet men hetzelfde met De goede fee. Met de avondvoorstelling van Het Spookhuis in Leiden zijn dat 5 voorstellingen.

        Qua rolverdeling kon het. Voor de doublure van Louise Kooiman (in Fee en Platz) lijkt de oplossing te zijn gevonden in de persoon van Ellen Durieux, die in Leiden (in Het Spookhuis) de rol van Enny Heymans-Snijders overnam, zodat die op haar beurt in Den Haag of Rotterdam kon inspringen.

        Première in Nederlandsch Indië

        Het Algemeen Handelsblad neemt een buitengewoon negatieve recensie over uit de Indische pers: Overname uit het Soerabajaasch Nieuwsblad in het Algemeen Handelsblad van 1917-12-31 in Delpher

        Bronnen

        Elders gevonden recensies:

        • Rotterdamsch Nieuwsblad; recensie première 23-11-1931
        • Leidsche Courant; 15-12-1931