Uit TheaterEncyclopedie
Ga naar: navigatie, zoeken
Portret van Ab Abspoel 362943.jpg


Portret van Ab Abspoel. Collectie TiN.

NaamAb Abspoel
Volledige naamAlbertus Theodorus Abspoel
Geboortedatum29 april 1925
Geboorteplaats 's-Gravenhage
Overlijdensdatum28 maart 2000
Overlijdensplaats Amstelveen
BeroepActeur, Artistiek leider, Regisseur
DisciplineToneel
Externe databases:
IMDb

Hij begon zijn loopbaan als ambtenaar bij het ministerie van Financiën. Na het spelen van rollen bij het amateurtoneel en een optreden als figurant bij het Residentie Tooneel, maakte hij in 1952 zijn debuut als beroepsacteur. Bij Speelgroep Phoenix nam hij toen een belangrijke rol over in De voetbalpool van Arnold Ridley. Sindsdien bleef hij bij diverse gezelschappen werkzaam om zo veel mogelijk ervaring op te doen om zo, naar eigen zeggen, het gemis van een acteursopleiding te compenseren. Abspoel speelde onder meer bij Toneelgroep Puck (periode 1952 - 1955, 1960 - 1962), het Rotterdams Toneel (periode 1955 - 1960) en het Publiekstheater. Van 1964 tot 1966 was hij artistiek leider van het gezelschap Proloog, waarvan hij ook medeoprichter was. Als regisseur was hij verbonden aan Toneelgroep Centrum, Toneelgroep Studio en Toneelgroep Theater. Hij deed veel televisiewerk en speelde mee in de Nederlandse speelfilms 'Het meisje met het rode haar' en 'De lift'. Ab Abspoel werd 74 jaar.

Ab was getrouwd met de actrice Louise Ruys (1925-2008), dochter van Cor Ruys en Tilly Lus. Hij is begraven op begraafplaats Zorgvlied.


Ab Abspoel heeft bijgedragen aan 95 productie(s).

Ab Abspoel heeft gewerkt in de volgende functies:


Het gehele overzicht van voorstellingen waaraan Ab Abspoel heeft meegewerkt, voor zover geregistreerd in de Theaterencyclopedie:

NB: Bij de carrièreoverzichten zijn de voorstellingen gekoppeld aan de premièredatum. Het kan echter voorkomen dat personen niet aan de première meewerkten, maar pas later bij de voorstelling betrokken raakten.

Curriculum Vitae Theatrum
Productie Functie Producent Seizoen Premièredatum In regie van
De droom van Aoi Regie Toneelgroep Puck 1960/1961 11 maart 1961 Ab Abspoel
Harten twee, harten drie Regie Stichting Toneelgroep Studio 1962/1963 13 september 1962 Ab Abspoel
De babel Regie Stichting Toneelgroep Studio 1963/1964 6 november 1963 Ab Abspoel
De man van de toekomst Regie Proloog 1964/1965 3 oktober 1964 Ab Abspoel
Cycloon 3 antwoordt niet Regie Proloog 1964/1965 19 oktober 1964 Ab Abspoel
De pelsjas Regie Proloog 1964/1965 18 december 1964 Ab Abspoel
Jacht op een pony Regie Proloog 1964/1965 10 mei 1965 Ab Abspoel
Korczak en de kinderen Regie Proloog 1965/1966 4 oktober 1965 Ab Abspoel
Moeders dartele jaren Regie Proloog 1965/1966 30 november 1965 Ab Abspoel
Mama's reis op een yak Regie Toneelgroep 66 1966/1967 17 september 1966 Ab Abspoel
De schitterende schoenlapper Regie Toneelgroep 66 1966/1967 29 maart 1967 Ab Abspoel
Voor het donker wordt Regie Toneelgroep Theater 1967/1968 15 september 1967 Ab Abspoel
Eris Regie Toneelgroep Theater 1968/1969 12 januari 1969 Ab Abspoel
Baas in eigen zaak Regie Toneelgroep Theater 1970/1971 14 november 1970 Ab Abspoel
De voetbalpool Uitvoerende Speelgroep Phoenix 1950/1951 2 juni 1951 Cruys Voorbergh
De reiziger van Forceloup Uitvoerende Speelgroep Phoenix 1951/1952 26 januari 1952 Max Croiset
X.O.X... Wonderdrank Uitvoerende Speelgroep Phoenix 1952/1953 25 oktober 1952 Cruys Voorbergh
Het dievenbal Uitvoerende Toneelgroep Puck 1953/1954 18 september 1953 Ank van der Moer
De schelmenstreken van Scapin Uitvoerende Toneelgroep Puck 1953/1954 26 september 1953 Ton Lutz
Kapers op de kust of Bloed en liefde op een oud piratenschip Uitvoerende Toneelgroep Puck 1954/1955 31 augustus 1954 Georges Vitaly
Het wederzijds huwelijksbedrog Uitvoerende Toneelgroep Puck 1954/1955 18 september 1954 Cas Baas
Cycloon 3 antwoordt niet Uitvoerende Toneelgroep Puck 1954/1955 1 januari 1955 Cas Baas
Bekentenis Uitvoerende Stichting Rotterdams Toneel 1955/1956 17 september 1955 Bob de Lange
Indringers Uitvoerende Stichting Rotterdams Toneel 1955/1956 19 november 1955 Jan Teulings
Krik krak Uitvoerende Stichting Rotterdams Toneel 1955/1956 16 juni 1956 Ton Lutz
De wilde eend Uitvoerende Stichting Rotterdams Toneel 1956/1957 26 oktober 1956 Bob de Lange
De parvenu Uitvoerende Stichting Rotterdams Toneel 1956/1957 1 januari 1957 Ton Lutz
Ontvluchting Uitvoerende Stichting Rotterdams Toneel 1956/1957 12 april 1957 Jan Teulings
Dief en diefjesmaat Uitvoerende Stichting Rotterdams Toneel 1957/1958 23 augustus 1957 Peter Holland
Dom Juan Uitvoerende Stichting Rotterdams Toneel 1957/1958 26 oktober 1957 Ton Lutz
Goede reis Uitvoerende Stichting Rotterdams Toneel 1957/1958 14 februari 1958 Bob de Lange
Shakuntala of De noodlottige ring Uitvoerende Holland Festival 1957/1958 30 juni 1958 Cees Laseur
Die zomer aan zee Uitvoerende Toneel- en Televisiegezelschap Ensemble 1958/1959 4 december 1958 Jan Retèl
De getemde feeks Uitvoerende Toneel- en Televisiegezelschap Ensemble 1958/1959 3 januari 1959 Michael Warre
Zingend in de wildernis Uitvoerende Toneel- en Televisiegezelschap Ensemble 1958/1959 8 maart 1959 Richard Flink
Lady Windermere's waaier Uitvoerende Toneel- en Televisiegezelschap Ensemble 1959/1960 9 september 1959 Johan de Meester jr.
De verliefde garnaal Uitvoerende Toneelgroep Puck 1960/1961 1 september 1960 Egbert van Paridon
Stille waters Uitvoerende Toneelgroep Puck 1960/1961 20 oktober 1960 Egbert van Paridon
Het kruis van krijt Uitvoerende Toneelgroep Puck 1960/1961 22 januari 1961 Walter Kous
Rechtspraak Uitvoerende Toneelgroep Puck 1960/1961 22 januari 1961 Walter Kous
De fluwelen trom Uitvoerende Toneelgroep Puck 1960/1961 11 maart 1961 Bob Verstraete
Een draad in het donker Uitvoerende Toneelgroep Puck 1960/1961 12 juni 1961 Theo Kling
De universele erfgenaam Uitvoerende Toneelgroep Centrum 1961/1962 9 september 1961 Guus Hermus
De duivelshaan Uitvoerende Toneelgroep Centrum 1961/1962 17 november 1961 Egbert van Paridon
De appel Uitvoerende Stichting Toneelgroep Studio 1962/1963 15 november 1962 Kees van Iersel
Een slok aarde Uitvoerende Stichting Toneelgroep Studio 1962/1963 7 mei 1963 Kees van Iersel
De ingebeelde zieke Uitvoerende Stichting Toneelgroep Studio 1962/1963 10 mei 1963 Kees van Iersel
Een groot dood dier Uitvoerende Stichting Toneelgroep Studio 1962/1963 17 juni 1963 Kees van Iersel
De wijze kater Uitvoerende Stichting Toneelgroep Studio 1963/1964 8 januari 1964 Kees van Iersel
De man van de toekomst Uitvoerende Proloog 1964/1965 3 oktober 1964 Ab Abspoel
Cycloon 3 antwoordt niet Uitvoerende Proloog 1964/1965 19 oktober 1964 Ab Abspoel
De pelsjas Uitvoerende Proloog 1964/1965 18 december 1964 Ab Abspoel
Feest Uitvoerende Proloog 1964/1965 5 maart 1965 Rob Milton
Jacht op een pony Uitvoerende Proloog 1964/1965 10 mei 1965 Ab Abspoel
Korczak en de kinderen Uitvoerende Proloog 1965/1966 4 oktober 1965 Ab Abspoel
Moeders dartele jaren Uitvoerende Proloog 1965/1966 30 november 1965 Ab Abspoel
Saint Joan Uitvoerende Toneelgroep Theater 1966/1967 5 november 1966 Theo Kling
Trommelen in de nacht Uitvoerende Toneelgroep Theater 1966/1967 14 januari 1967 Hans Croiset
Bloomsdag Uitvoerende Toneelgroep Theater 1966/1967 11 maart 1967 Elise Hoomans
Macbird Uitvoerende Toneelgroep Theater 1966/1967 25 april 1967 Hans Croiset
Voor het donker wordt Uitvoerende Toneelgroep Theater 1967/1968 15 september 1967 Ab Abspoel
Vanavond improviseren wij Uitvoerende Toneelgroep Theater 1967/1968 11 november 1967 Elise Hoomans
De goede mens van Sezuan Uitvoerende Toneelgroep Theater 1967/1968 16 maart 1968 Erik Vos
Beschuit met muisjes Uitvoerende Toneelgroep Theater 1968/1969 14 september 1968 Theo Kling
Hendrik IV - deel II Uitvoerende Toneelgroep Theater 1968/1969 19 oktober 1968 Adrian Brine, Hans Croiset
Hendrik IV - deel I Uitvoerende Toneelgroep Theater 1968/1969 19 oktober 1968 Adrian Brine, Hans Croiset
Ruzzante zwaait af Uitvoerende Toneelgroep Theater 1968/1969 12 januari 1969 René Lobo
De avondjurk Uitvoerende Toneelgroep Theater 1968/1969 7 maart 1969 Jan Teulings
Trevor Uitvoerende Toneelgroep Theater 1968/1969 7 maart 1969 Jan Teulings
Troilus en Cressida Uitvoerende Toneelgroep Theater 1969/1970 28 september 1969 Hans Croiset
Als twee druppels water Uitvoerende Toneelgroep Theater 1969/1970 23 november 1969 Karel Muller
De Kaukasische Krijtkring Uitvoerende Toneelgroep Theater 1969/1970 7 maart 1970 Elise Hoomans
De getemde feeks Uitvoerende Toneelgroep Theater 1970/1971 18 september 1970 Hans Croiset
Het leven van Galilei Uitvoerende Toneelgroep Theater 1970/1971 12 maart 1971 Hans Croiset
Testament van de hond Uitvoerende Toneelgroep Theater 1971/1972 18 september 1971 Elise Hoomans
De vrolijke vrouwtjes Uitvoerende Toneelgroep Theater 1971/1972 8 januari 1972 Derek Goldby
De brave soldaat Svejk Uitvoerende Toneelgroep Theater 1971/1972 11 maart 1972 Jan Grossman
Bruid aan huis Uitvoerende Toneelgroep Theater 1972/1973 13 september 1972 Theo Kling
Buitelmotel Uitvoerende Toneelgroep Theater 1972/1973 9 november 1972 Joan Knight
Moeder Courage en haar kinderen Uitvoerende Toneelgroep Theater 1972/1973 10 maart 1973 Theo Kling
Droom van een midzomernacht Uitvoerende Publiekstheater 1973/1974 21 september 1973 Hans Croiset
Koning Lear Uitvoerende Publiekstheater 1973/1974 13 oktober 1973 Hans Croiset
De revisor Uitvoerende Publiekstheater 1973/1974 19 december 1973 Jan Grossman
De Hollandse ronselaar Uitvoerende Publiekstheater 1973/1974 8 maart 1974 Chiem van Houweninge, Hans Croiset
Het koffiehuis Uitvoerende Publiekstheater 1974/1975 21 september 1974 Bob Logger, Hans Croiset
Gijsbrecht van Aemstel Uitvoerende Publiekstheater 1974/1975 18 januari 1975 Bob Logger, René Lobo
Majoor Barbara Uitvoerende Publiekstheater 1975/1976 22 november 1975 René Lobo
De opgaande zon Uitvoerende Publiekstheater 1975/1976 3 april 1976 Hans Croiset
De Kaukasische krijtkring Uitvoerende Publiekstheater 1976/1977 1 oktober 1976 Hans Croiset
Hamlet Uitvoerende Publiekstheater 1976/1977 10 december 1976 Hans Croiset
De kersentuin Uitvoerende Publiekstheater 1976/1977 5 februari 1977 Ton Lutz
Platonow Uitvoerende Publiekstheater 1977/1978 22 april 1978 Hans Croiset
Oidipous Uitvoerende Publiekstheater 1978/1979 28 oktober 1978 Hans Croiset
Mensch durf te leven Uitvoerende Publiekstheater 1978/1979 14 mei 1979 Ton Lutz
Rotter Uitvoerende Publiekstheater 1979/1980 3 mei 1980 Hans Croiset
Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti Uitvoerende Publiekstheater 1980/1981 29 november 1980 Fritz Marquardt
Kasimir en Karoline Uitvoerende Publiekstheater 1981/1982 28 november 1981 Peter de Baan
Naar Damaskus Uitvoerende Publiekstheater 1981/1982 12 mei 1982 Hans Croiset
Het spaarvarken Uitvoerende Publiekstheater 1982/1983 2 oktober 1982 Hans Croiset
De weerstaanbare opkomst van Arturo Ui Uitvoerende Publiekstheater 1983/1984 15 oktober 1983 Fritz Marquardt
Wat is er met Melvin? Uitvoerende Nederlands Theaterbureau B.V. 1984/1985 20 september 1984 Jo Dua
Wat u wilt Uitvoerende Publiekstheater 1985/1986 22 maart 1986 Karst Woudstra


Kostuums


Film

  • De Brekers televisieserie - Toon (1985+1988)
  • Baantjer televisieserie - Lowietje # 3 (23 afl., 1998-1999)
  • Baantjer, de film: De Cock en de wraak zonder einde (televisiefilm, 1999) - Lowietje
  • Het zonnetje in huis televisieserie - Bert Jansen # 1 (Afl., "Het hondje |Gij zult niet slapen|Kopje onder)
  • Coverstory televisieserie - Gerrit van Beek (Episode 1.4, 1993)
  • Van der Valk televisieserie - Maarten Post (Afl., Still Waters, 1992)
  • Medisch Centrum West televisieserie - Vader Postma (1989)
  • Wilde harten (1989) - Politieman in ziekenhuis
  • Dossier Verhulst televisieserie - Hendriks (Afl., De aanslag, 1986|De vergelding, 1986)
  • Het Wassende water (1986)
  • De Aanslag (1986) - Man in café
  • De Schorpioen (1984) - Dikke man
  • Moord in extase (1984) - Postbode
  • Herenstraat 10 televisieserie - Koos Mulder (1983)
  • De Lift (1983) - Jongbloed
  • De zesde klas (Mini-serie, 1983) - Meester Goedzak
  • De smaak van water (1982) - Portier
  • Come-Back (1981) - Maas
  • Het meisje met het rode haar (1981) - NSB'er
  • Een vlieger voor God (1981) - Vader
  • SOKO 5113 televisieserie - Rol onbekend (Afl., Kokain: Deel 1, 2 & 3, 1980)
  • Spetters (1980) - Riens vader
  • De verwording van Herman Dürer (1979) - Vader
  • Fietsen naar de maan (1963) - Everts collega, een decorateur
  • De overval (1962) - PTT-monteur Jan
  • S 14 vermist (televisiefilm, 1959) - Rol onbekend

Bronnen