Edison

Uit TheaterEncyclopedie
Ga naar: navigatie, zoeken

Ook: Edison Music Award. Deze oudste muziekprijs van Nederland wordt sinds 1960 jaarlijks uitgereikt voor "geluidsdragers van bijzondere kwalitiet". De uitreiking vindt plaats tijdens het Grand Gala Du Disque. Tot 1998 werd er onderscheid gemaakt tussen pop & jazz en klassiek. Sinds 1998 zijn er drie categorieën: pop, klassiek en jazz/world. Binnen deze categorieën zijn er verschillende subcategorieën. Sinds 1998 wordt er ook een oeuvreprijs uitgereikt. De prijs is een beeldje van beeldhouwer Pieter d'Hont.

Selectie van prijswinnaars pop/jazz

1960: Willy Alberti (Nederlands vocaal)

1961: Ko van Dijk (gesproken woord), Rita Reys (Nederlandse jazz), Wim Kan (Nederlands vocaal), The Blue Diamonds (teenage toppers)

1962: Jules de Corte (cabaret), Jean Dulieu (kinderepertoire)

1963: Wim Sonneveld (cabaret), Corry Brokken (Nederlands vocaal)

1964: Jasperina de Jong (cabaret), Rob de Nijs (Nederlands teenage), Lia Dorana (vocaal Nederlands)

1965: Toon Hermans (cabaret), Willeke Alberti (Nederlands vocaal)

1967: Willy Alberti en Ramses Shaffy (Nederlands vocaal), Boudewijn de Groot (pop)

1968: Wim Ibo (cabaret), Martine Bijl (Nederlans vocaal), Boudewijn de Groot (pop)

1969: Fons Jansen (cabaret), Rita Reys (jazz), Joop Stokkermans (kinderrepertoire), Adèle Bloemendaal (Nederlands vocaal), Liesbeth List (Nederlands vocaal)

1970: Paul van Vliet (cabaret), Frans Halsema (Nederlands vocaal), Herman van Veen (Nederlands vocaal)

1971: Rita Reys (jazz nationaal), Lenny Kuhr (Nederlands vocaal), Herman van Veen (Nederlands vocaal), Rogier van Otterloo (oeuvre)

1972: Neerlands Hoop (cabaret), Rita Reys (Nederlands jazz), Gerard Cox (Nederlands vocaal), Jasperina de Jong (Nederlands vocaal), Cornelis Vreeswijk (Nederlands vocaal)

1973: Simon Carmiggelt (cabaret), Boudewijn de Groot (pop)

1977: Anita Meyer (buitenlands zang), Don Quishocking (cabaret/theater), Robert Long (Nederlands zang), Conny Vandenbos (Nederlands zang), Koot en Bie (reserve), Han Peekel (reserve)

1978: Maggie MacNeal (buitenlands zang), Willem Nijholt (cabaret/theater), Koot en Bie (extra), Wieteke van Dort (kinderrepertoire), Tol Hansse (Nederlands zang), Peter Koelewijn (Nederlands zang)

1979: Kabaret Ivo de Wijs (cabaret/theater), Herman van Veen (kinderrepertoire), Wim Hogenkamp (Nederlands zang)

1980: Robert Long (cabaret/theater), Boudewijn de Groot (Nederlandse zang)

1981: Freek de Jonge (cabaret/theater), Frans Boelen (Nederlandse zang), Bram Vermeulen (Nederlandse zang)

1982: Freek de Jonge (cabaret/theater), Herman van Veen (Nederlandse zang), Fay Lovsky (pop)

1983: Freek de Jonge (cabaret/theater), Laurie Anderson (extra), Herman van Veen (Nederlandse zang)

1984: Youp van 't Hek (cabaret/theater), Willem Breuker (instrumentaal), Bram Vermeulen (Nederlandse zang)

1985: Frans Halsema (bijzondere historische uitgaven), Van Kooten & De Bie (cabaret/theater/musical), Wim de Bie (extra), Robert Long (Nederlandse zang)

1986: Lee Towers (buitenlandse zang), Urbanus (cabaret/theater/musical), Rob de Nijs (Nederlandse zang)

1987: Youp van 't Hek (muzikaal theater/cabaret), Rob de Nijs (vocaal, Nederlandse herkomst)

1988: Herman van Veen (muzikaal theater/cabaret/chanson), Rita Reys & Louis van Dijk (vocaal, Nederlandse herkomst), Wim Kersten (volksrepertoire)

1989: Robert Long (cabaret/chanson en vocaal, Nederlandse herkomst)

1990: Willem Nijholt (muzikaal theater/cabaret/chanson), Mathilde Santing (vocaal, Nederlandse herkomst)

1991: Herman van Veen (kinderrepertoire), Youp van 't Hek (kleinkunst), André Hazes (levenslied), Marjol Flore (luisterlied), Stef Bos (populair NL)

1992: Drs. P (extra), La Pat (kleinkunst), Ben Cramer (levenslied)

1993: Paul de Leeuw (kleinkunst), Gerard Cox (luisterlied), Willeke Alberti (levenslied), Mathilde Santing (pop)

1994: Harry Sacksioni (instrumentaal), Denise Jannah (jazz), Karin Bloemen (kleinkunst), Jenny Arean (luisterlied)

1995: Corry Brokken (extra), Youp van 't Hek (kleinkunst), Liesbeth List (luisterlied)

1998: Boudewijn de Groot (oeuvre)

1999: Acda & de Munnik (groep nationaal en kleinkunst), Jenny Arean (kleinkunst: Special Edison Award), Herman van Veen (luisterlied), Henny Vrienten (soundtrack)

2000: Acda & de Munnik (kleinkunst), Stef Bos (luisterlied), André Hazes (oeuvre), Paul de Leeuw (zanger nationaal), Denise Jannah (publieksprijs)

2001: Hans Teeuwen (kleinkunst)

2002: De Vliegende Panters (kleinkunst/luisterlied), Rob de Nijs (oeuvre), Frank Boeijen (zanger nationaal), Mathilde Santing (zangeres nationaal)

2004: Toon Hermans (bijzondere uitgave van historische aard), Johnny Hoes (bijzondere uitgave van historische aard), Veldhuis & Kemper (kleinkunst/luisterlied)

2005: Wende Snijders (kleinkunst/luisterlied), Jules Deelder (bijzondere uitgaven van historische aard)

2006: Van Kooten & De Bie (kleinkunst/luisterlied), Ramses Shaffy (oeuvre), Rita Reys (oeuvreprijs jazz)

2007: Wende Snijders (world)

2008: Gé Reinders

2009: Ronald Goedemondt (comedy), Alex Roeka (kleinkunst)

2010: Herman Finkers (comedy), Herman van Veen (oeuvreprijs kleinkunst), Nynke Laverman (theater)

2011: Rob de Nijs (pop), Daniël Lohues (kleinkunst/theater)

2012/2013: André van Duin (oeuvre), Doe Maar (oeuvre), Trijntje Oosterhuis (beste vrouwelijke artiest), Alex Roeka (kleinkunst/theater)

2014: Youp van 't Hek (oeuvreprijs kleinkunst)

Selectie van prijswinnaars klassiek

1963: Gré van Swol-Brouwenstijn (opera), Guus Hermus (literatuur en toneel)

1965: Elly Ameling (vocale recitals)

1967: Henk van Ulsen (gesproken woord)

1968: Elly Ameling (koormuziek)

1969: Het Nederlands Blazersensemble o.l.v. Edo de Waart (muziek voor kamerorkest), Elly Ameling (koormuziek)

1970: Elly Ameling, Bernard Haitink

1971: Edo de Waart en Het Nederlands Blazersensemble

1972: Max van Egmond (theatermuziek)

1977: Ton Koopman (extra Edison)

1979: Elly Ameling (recitals voor zangstem(men) met enkel- of meervoudige begeleiding)

1980: Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink (symfonische muziek), Elly Ameling, Max van Egmond, Anneke Uittenbosch, Toyohiko Satoh, Jaap ter Linden en Klaas Posthuma (muziek uit de middeleeuwen en renaissance)

1981: ASKO Ensemble o.l.v. Reinbert de Leeuw (bijzondere uitgaven van historische/documentaire aard)

1982: Elly Ameling (recitals voor zangstem(men) met enkel- of meervoudige begeleiding)

1983: Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink (concerten en eigentijdse muziek), Jaap van Zweden en Ronald Brautigam (extra Edison voor jonge Nederlandse kunstenaars)

1985: Concertgebouworkest o.l.v. Antal Dorati (symfonische muziek)

1986: Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink (muziek gecomponeerd na 1945)

1987: Concertgebouworkest o.l.v. Leonard Bernstein (symfonische muziek), Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink (concerten), Reinbert de Leeuw (koormuziek)

1988: Concertgebouworkest (oeuvreprijs)

1989: The Amsterdam Baroque Orchestra o.l.v. Ton Koopman (werken voor kamerorkest, eventueel met instrumentale solist)

1990: Orkest van de Achttiende Eeuw o.l.v. Frans Brüggen (werken voor kamerorkest, eventueel met instrumentale solist)

1991: Wiener Philharmoniker o.l.v. Bernard Haitink (orkestmuziek)

1993: Berliner Philharmoniker o.l.v. Bernard Haitink (orkestmuziek), The Amsterdam Baroque Orchestra o.l.v. Ton Koopman (orkestmuziek)

1994: Ensemble Modern o.l.v. Peter Eötvös en Schönberg Ensemble, Slagwerkgroep Den Haag, Nederlands Kamerkoor o.l.v. Reinbert de Leeuw (eigentijdse muziek, gecomponeerd vanaf 1960)

1995: Orkest van de Achttiende Eeuw o.l.v. Frans Brüggen (orkestmuziek), Elly Ameling (extra Edison voor het gehele fonografisch oeuvre)

1996: Nederlands Kamerkoor, Schönberg Ensemble o.l.v. Reinbert de Leeuw (eigentijdse muziek, gecomponeerd vanaf 1960), Frans Brüggen (bijzondere uitgaven van historische/documentaire aard)

1997: Wiener Philharmoniker o.l.v. Bernard Haitink, Concertgebouworkest, Koor van De Nederlandse Opera o.l.v. Pierre Boulez (theatermuziek)

1998: Orchestre de la Schola Cantorum Basiliensis o.l.v. René Jacobs en Radio Kamerorkest, Cappella Amsterdam o.l.v. Tan Dun (theatermuziek)

1999: Concertgebouworkest, ASKO Ensemble o.l.v. Riccardo Chailly (orkestmuziek), Nederlands Kamerkoor o.l.v. Ed Spanjaard (koormuziek), Wibi Soerjadi (publieksprijs)

2000: Frank Groothof (Nederlandse uitvoerende kunstenaar), Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink (bijzondere uitgave van historische aard)

2001: Nederlands Kamerkoor o.l.v. Ed Spanjaard (koormuziek), Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum (bijzondere uitgaven van historische aard)

2002: Concertgebouworkest o.l.v. Willem Mengelberg (bijzondere uitgaven van historische aard)

2003: Carel Kraayenhof (Edison Nescafé klassiek publieksprijs)

2004: Nederlands Radiokoor, Concertgebouworkest o.l.v. Riccardo Chailly (koormuziek), Concertgebouworkest (bijzondere uitgave van historische aard), Janine Jansen (publieksprijs)

2005: Concertgebouworkest o.l.v. Riccardo Chailly (orkest en bijzondere uitgave van historische aard), Janine Jansen (publieksprijs)

2006: Schönberg Ensemble o.l.v. Reinbert de Leeuw (eigentijdse muziek), Tania Kross (publieksprijs), Jessye Norman (oeuvreprijs)

2007: Concertgebouworkest o.l.v. Mariss Jansons (orkestmuziek), The Amsterdam Baroque Orchestra & Choir o.l.v. Ton Koopman en Schönberg Ensemble o.l.v. Reinbert de Leeuw (bijzondere uitgave van historische aard), Frank Scheffer & Michaël Zeeman (DVD), koor van De Nederlandse Opera & Concertgebouworkest (DVD), Nederlands Blazers Ensemble (publieksprijs)

2008: Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink (orkestmuziek), Freiburger Barockorchester o.l.v. René Jacobs (koormuziek), Schönberg Ensemble o.l.v. Reinbert de Leeuw

2009: Concertgebouworkest o.l.v. Mariss Jansons (orkestmuziek)

2010: Janine Jansen (concerten), Nederlands Symfonieorkest o.l.v. Jan Willem de Vriend (Luister publieksprijs)

2011: Daniel Barenboim (oeuvre)

2012: Frans Brüggen (oeuvre)

Bronnen

Edisons Wikipedia

Schrijf mee!

Wilt u deze pagina bewerken, corrigeren of aanvullen?

Iedereen kan eenvoudig meeschrijven aan de theatergeschiedenis op de Theaterencyclopedie. Hiervoor moet u ingelogd zijn op uw eigen account. Door eenmalig te registreren maakt u een eigen account aan. Helpt u mee de Theaterencyclopedie compleet te maken?

Fondsen en Partners